Rolety

Rolety

Rolety ako súčasť tieniacej techniky boli v minulosti okrem tienenia využívané aj ako tepelný a zvukový izolant.
     V súčasnej dobe sa význam posledných dvoch parametrov roliet  postupne stráca a nahrádza ich zvýšená odolnosť voči vlámaniu a príjemné tienenie na veľmi exponovaných slnečných stranách je exteriérové tienenie je najlepšou voľbou.
Rolety sa rozlišujú podľa použitého materiálu a typu umiestnenia navíjacieho bubnu.
Rozčlenenie podľa materiálu :

  • navíjací Bubon – hliník , Vodiace lamely + Lamely – plast už vôbec nepoužívame.
  • navíjací Bubon – hliník, Vodiace lamely – hliník, Lamely – Hliník – štadardná dodávka
    Rozčlenennie podľa umiestnenia navíjacieho bubnu:
  • predokenné – navíjací Bubon je umiestnený z prednej časti okna, je viditeľný. Pri tomto type je nutná nadstavbová príprava (rozširovací profil) na plastové okno po výške aj šírke, čím sa znižuje jeho svetenosť. /paneláky/. Možnosť zaomietnutia bubnu. Využíva sa väčšinou pri novostavbách – nutná príprava v preklade.
  • nadokenné – navíjací Bubon je umiestnený nad okenným rámom. Tieto sa členia na podomietkové, nadomietkové, interiérové – je to len rozdelenie podľa prekrytia bubnu povrchovou úpravou. Svetelnosť okenného rámu sa nezmenšuje.
  • zaomietacie – navíjací Bubon je umiestnený z prednej časti okna. Pri tomto type je nutná nadstavbová príprava na plastové okno. Bubon sa osadí do pripraveného otvoru a finalnymi prácami sa prekryje izolantom  a omietne.
    Samozrejme je na trhu množsto produktov rôznej kvality ako aj možnosti technického vybavenia, motorčeky, zabudované sitá, zateplené lamely atď. Preto je dôležité dobre sa informovať o vašom budúcom dodávateľovi.

                 Predokenný systém                                                                          Nadokenný systém                                Zaomietací roletový systém – predokenný s prípravou v preklade.

Rol.bubon je viditelný a bez pripravy – rozšírenia                      Rol. bubon sa umiestnuje  nad oknom a je buď         Rol bubon je „schovaný“ v preklade nad otvorom.  Rol bubon nie je viditeľný.

môže bubon zasahovať do kridlovej casti okna.                       priznaný alebo s prípravou na zaomietnutie.

Návrat hore